AUSTRALORPSKLUBBEN

Specialklubsudstilling d 21-10 2012

Det blev en rigtig god dag i Bjerringbro, mange medlemmer var mødt op og der var tilmeldt over 70 dyr. Så der var nok at se til for de to dommere Søren Sørensen og Evan Andersen.
Der var kommet medlemmer fra alle dele af landet, både Sjælland og hele Jylland var repræsenteret. Vi fik også besøg fra Lolland, da Lene Petersen som er dommer for australorps på LU kom. I alt var vi godt 20 pers, som startede med morgenkaffe kl 10.00. Derefter holdt vi generalforsamling og så var der tid til lidt hyggesnak og frokost, før dommerne var færdige med bedømmelserne ca ved 13 tiden.
Så var det tid til at se på dyrene, og Søren og Evan gik med rundt, så vi fik en god snak om hvordan standarten på dyrene var i år.
Efter en kop eftermiddagskaffe blev der uddelt ærespræmier til bedste trio og de gik til følgende:
Ingvard Aaby, dværg sort 286p.
Finn Bûlow Nielsen, store sort 284p.
Ingvard Aaby, dværg hvid 282p.
Hanne Pedersen, dværg sort 280p.
Tillykke til jer alle. 
Så var det tid til at pakke dyrene sammen, og så var der bare oprydningen tilbage.
Tak til alle for en rigtig dejlig dag.

Alfred Kirk 02.09.2018 20:53

Ja du kan godt sætte 5 kyllinger ind til et par voksne høns, de vil dog være lidt hårde ved dem i starten, hvis de sætte direkte ind. tråd i mellem vil være god

knud schou 02.09.2018 16:10

jeg mangler lidt information jeg har kun 2 australorps tilbage kan jeg sætte 5 nye kyllinger ind i år? de går ude i det fri med venlig hilsen knud schou

Nyeste kommentarer

13.11 | 16:36

det er store

13.11 | 15:36

er det i stor eller dværg du søger

12.11 | 08:48

Hej Jeg vil gerne købe 1,6 Blå australorps fra i år

06.11 | 07:54

Ps, nok så relevant... På Sjælland 😊